poniedziałek, 1 grudnia 2014

Kto pyta, nie błądzi :)

Postanowiłam dzisiaj dodać wpis nieco bardziej informacyjny, do którego zainspirowała mnie jedna z koleżanek. Może komuś te informacje pozwolą lepiej poznać zasady działania Postcrossingu. Zapraszam również do zadawania pytań :

1. Co pisać na wysyłanych pocztówkach? Jakie pocztówki wysyłać?

Często zdarza się, że nasz adresat na swoim profilu zamieszcza pewne wskazówki co do treści oczekiwanych kartek, ale też ich formy, wyglądu. Jednak tak naprawdę można pisać o wszystkim - o pogodzie, o swoim kraju, o zainteresowaniach, o marzeniach, itd. Co tylko przyjdzie nam do głowy i co zmieści się na pocztówce :) Co do wyglądu kartki - preferencje bywają różne. Osobiście często spotykam się z zainteresowaniem widokówkami, tematem pin-up, bajkami czy też zwierzętami. 

2. Ile to kosztuje?

Jak każde hobby, postcrossing również wymaga jakiegoś nakładu finansowego. Po pierwsze pocztówki - ich ceny wahają się nawet od 0,30gr ("tania książka") do 5-6zł (sklepy papiernicze, strony internetowe). Post na temat sklepów stacjonarnych oraz internetowych również postaram się zamieścić. Po drugie - znaczki. I tutaj portfel cierpi najbardziej. Koszt znaczka przy wysyłce za granicę wynosi 5zł. Jeśli chcemy by kartka doszła szybciej - możemy wybrać przesyłkę priorytetową. Wtedy zapłacimy łącznie 5,20zł. Chcąc wysłać np 10 kartek miesięcznie, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 60-70zł (różne ceny kartek + priorytety).

3. Czy można usunąć konto na Postcrossing.com? 

Z tego co mi wiadomo, to tak zupełnie konta usunąć nie można. Ale jeśli ktoś, z różnych powodów, chciałby przerwać zabawę z postcrossingiem, w ustawieniach konta może zmienić swój status z Active na Inactive. Wtedy nie mamy możliwości losowania żadnej kartki, a inne osoby też nie mają szansy wylosować naszego adresu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na dłuższe wakacje czy przeprowadzają się.

4. Po jakim czasie nasza pocztówka trafia do adresata?

Wpływ na to ma głównie odległość, kontynent a nawet sam adresat. Kartki priorytetowe docierają do krajów europejskich w ciągu kilku dni, natomiast jeśli chodzi o inne kontynenty - trwa to od tygodnia do trzech. Ale to nie jest reguła. Przykład? Moje kartki wysyłane do Rosji są w podróży nawet do 3 tygodni. Może być również tak, że kartka zaginie z niewyjaśnionych przyczyn. Postcrossing to zajęcie dla cierpliwych i wytrwałych osób :)

1 komentarz:

  1. Też ostatnio myślałam nad takim postem, bo sporo znajomych pyta mnie o pewne rzeczy :p

    OdpowiedzUsuń